Ako si zakúpiť vhodnú kaprársku výbavu
Každá záľuba, nielen rybársky šport vyžaduje isté investície. A samozrejme, každý z nás chce, aby tie investície boli vynaložené účelne, boli čo najnižšie a zakúpený tovar čo najkvalitnejší s praktickým využitím.
Tento článok vám však nejde radiť aký prút či navijak a za koľko, ale skôr ponúkam istú logiku v snahe zistiť čo naozaj potrebujeme. Najviac totiž ušetríme ak si nekúpime veci ktoré sú nepotrebné, alebo naopak potrebné sú, ale vsadili sme na nízku cenu a sú nekvalitné či dokonca nepoužiteľné.
Venovať sa budeme všetkým spôsobom lovu, ale najskôr začnem lovcami kaprov, keďže sú prevládajúcou skupinou rybárov.
Ak teda chceme loviť kaprov, začneme najskôr prútmi. Tie môžu byť dlhšie, kratšie, teleskopické, dvojdielne, trojdielne, tvrdšie, mäkšie. Aký teda? Dovolím si ešte pripomenúť, že do dnešného článku zahŕňam len lov kaprov na položenú, keďže kapor sa dá loviť aj iným spôsobom.
Tu by sme si mali najskôr položiť celkom inú otázku a to, ako sa budeme na ryby dopravovať. Autom, na motorke, autobusom, vlakom, na bicykli, peši.... Dôležitá bude teda pre nás predovšetkým prepravná dĺžka. Ak sa budeme dopravovať na ryby autom, nemusíme až tak riešiť transportnú dĺžku, keďže bežný trojdielny prút má transportnú dĺžku cca 130-145 cm a vlezie takmer do každého auta. Problémom by mohlo byť, ak si chcete kúpiť dvojdielny kaprársky prút, ktorý pri lovnej dĺžke 360 cm má transport cca 190 cm a pri 390 cm až 200-210 cm. V tomto prípade treba už myslieť aj na to či máme na takúto transportnú dĺžku dostatočne veľké auto.
Pokiaľ sa na ryby dopravujeme na motorke, bicykli, peši, vlakom či autobusom odporúčam jednoznačne prúty teleskopické s krátkou transportnou dĺžkou Predovšetkým z bezpečnostných dôvodov a aj pohodlia.
Ďalšou otázkou je, aké dlhé prúty si kúpiť?! 3,0 m -3,3 m-3,6 m – 3,9 m či ešte dlhšie? Na odpoveď si musíme zadefinovať najskôr kam asi na tie ryby budem chodiť najčastejšie. Základným faktorom je predovšetkým veľkosť vody na ktorej budeme chytať, ale aj vzdialenosť na ktorú chceme hádzať. Pokiaľ je to voda do 10 hektárov, nepredpokladám že bude potrebné nahadzovať do veľkých vzdialeností. Vtedy stačí prút do dĺžky 360 cm, ba i kratší. Samozrejme pokiaľ by to bola už veľká priehrada, určite prút o dĺžke 360-390 cm a to nielen kvôli nahadzovaniu, ale aj z dôvodu vyvážania, keďže s dlhším prútom sa na väčšiu vzdialenosť ryba zasekáva a zdoláva pohodlnejšie.
Mnoho rybárov má problém aj s vrhacou záťažou. Osobne som zástancom skôr trochu mäkších prútov. Aspoň čo sa týka menších vôd a bežných úlovkov kaprov. S mäkším prútom sa dá vychutnať aj úlovok menšej ryby. Taktiež sa nehádže extrémne ďaleko a preto sa nemusíme obávať straty úlovku z dôvodu zle zaseknutej ryby. Takže ak by som sa mal rozhodnúť pre nejakú konkrétnu vrhaciu záťaž, tak spodná vrhacia záťaž by nemala presiahnuť 70 g ( 3 libry)
Pokiaľ chcete vyvážať a používať aj ťažšie olová či chcete chytať na tečúcej vode kde treba použiť záťaž o väčšej hmotnosti, alebo sa chystáte vyvážať a loviť trofejné kapry, je potrebné mať tvrdší prút na ktorom sedí zásek aj z väčšej vzdialenosti. Teda o vrhacej záťaži 3-4,5 lbs – 70 až 100 g pre spodnú vrhaciu záťaž. Tvrdší prút je vhodný aj na hádzanie kŕmnych rakiet, aj keď si myslím, že na to je lepšie mať ďalší samostatný prút s veľkou vrhacou záťažou.
Súčasťou dobrej kaprárskej výbavy sú aj kvalitné a veľkosťou vhodné navijaky. Do dĺžky 3,6 m stačí navijak o veľkosti 60 . Avšak v súčasnosti sa robia aj prúty o dĺžke 3,6 m s veľkými očkami, cez ktoré prechádza vlasec. Ak máte najväčšie očko o priemere 50 mm. Je dobré mať aj väčší navijak. (70-80 tka) Veľkosť a šírka takýchto navijakov a s takýmto prútom umožňujú aj pri kratšej dĺžke hodiť pomerne ďaleko.
Vlasce sú najdôležitejšou súčasťou rybárskeho náčinia. No a tu robia rybári najčastejšie chyby a veria mýtom. Často používajú vlasce príliš dlho, lebo sa domnievajú, že musí za každých okolností vydržať celý rok, čo žiaľ nie je pravda. Áno ak chodíte len zriedkavo na ryby, tak áno. A samozrejme záleží od viacerých faktorov. Kde chytáte, aká je hrúbka vlasca a pod. Spravidla na menších vodách vystačíte s vlasom aj o hrúbke 0,25 mm. Dnešné vlasce sú veľmi pevné a dá sa nimi vytiahnuť aj veľká ryba. Čím máte vlasec tenší, tým máte väčšiu možnosť ďaleko nahodiť. Odporúčam však vždy po 2-3 rybačkách odstrániť aspoň 3-4 m vlasca, ktorý je na konci najviac exponovaný a vystavený nielen sile pri nahadzovaní, ale aj ťahaním po prekážkach, kameňoch a pod. Preto sa táto časť najrýchlejšie opotrebuje. Pri tvrdších a pevnejších prútoch odporúčam vlasce od hrúbky 0,25 mm a vyššie. Pri razantných nahodeniach však treba mať šokový nadväzec. Pri vyvážaní aspoň hrúbku 0,30 mm.
Kaprárska výbava je zložená s množstva pomôcok a aj drobností. Avšak drobnosťami sa zaoberať nebudem.
Dôležitou súčasťou je aj puzdro v ktorom budete prúty s navijakmi prepravovať. Je dôležité si vyskúšať, aby Vám prípadne väčšie navijaky do puzdra vošli a tiež je potrebné si kúpiť správnu podľa prútov v zloženom stave.
Poslednou súčasťou dobrého vybavenia kaprára je stojan. Nie všade je potrebný, keďže sa dajú používať aj obyčajné tyčky. Nedajú sa však používať tam kde je tvrdá pôda, alebo na priehradách, ktoré majú breh vytvorený z kamenia a piesku. Stojan naozaj odporúčam. Je ich veľa druhov a naozaj sa občas dá ťažko vyberať. Čo však naozaj neodporúčam, tak stojany ktoré stoja na pulte 25-35 eur. Ide o veľmi nekvalitné výrobky a nevydržia Vám dlho. Dobrý stojan stojí 80-100 eur. Ba aj oveľa viac pokiaľ si potrpíte na kvalitu.
Tak veľa úspechov s novou kaprárskou výbavou.
Daniel Jankech