Vitajte na našom novom e-shope. Zatiaľ je v skúšobnej prevádzke a môžu sa vyskytnúť chyby, ktoré budeme postupne odstraňovať. Môžete však bezpečne nakupovať. Ďakujeme za pochopenie. Team Esoxfish

Prečo sa rybárske vlasce točia

Nuž poznáte to. Kúpite si nový vlasec , idete na rybačku, nahodíte a z navijaka vyletí struna, všetko sa zamotá a je po nálade, obzvlášť ak sa to niekoľkokrát zopakuje. Ale ako nájsť vlasec ktorý to nerobí a dá sa tomu vôbec zabrániť?

Najskôr trochu skľučujúcu odpoveď: Nie, úplne sa tomu zabrániť nedá, ale...

Problém je trochu zložitejší  a na niektoré veci sa jednoznačne odpovedať nedá. Rybári často tvrdia mal som ten a ten silon a netočil sa a kúpil som si o rok ten istý a točil sa.Bude to znieť čudne, ale aj napriek tomu, že obidva vlasce boli kvalitné a úplne identické  takúto skúsenosť rybár mohol získať. 

Dovolím si ešte drobnú poznámku, stáčanie vlasca aj keď to tak väčšina vnímame, nie je závada silonu, ale jeho vlastnosť.  Točí  sa každý silon, avšak prejavy tohto stáčania sú rôznej intenzity a aj povahy.

Na trhu sa v súčasnosti nachádzajú tisíce druhov  silonov s rôznymi vlastnosťami, ktoré sa pri love  prejavujú rôznymi spôsobmi. Zatiaľ  sa však nenašiel vlasec ktorý by 100% -ne spĺňal všetky požiadavky  rybárov  na vlastnosti  silonov.  Občas býva problém neschopnosť rybára  definovať čo od vlasca požaduje a občas, a to najčastejšie, neschopnosť  predajcov ako tak definovať, ktorý vlasec je na čo vhodný. Ale to je  vzhľadom k požiadavkám zákazníkov  dosť neľahká úloha.

Najskôr musím konštatovať, že každý vlasec  ba i šnúry sa stáčajú, len prejav stáčania je u rôznych vlascov rôzny.  A treba tiež povedať že stáčanie vlascov  ovplyvňuje veľa faktorov, ktorými sa budem postupne zaoberať.

Rybári často ako najdôležitejšej vlastnosti vlasca požadujú, aby boli veľmi pevné a mali dlhú životnosť. A práve vlasce, ktoré túto požiadavku spĺňajú  majú veľkú pamäť .

Dovolím si modelovú situáciu.

Kúpite si  vlasec, natočíte plné cievky a idete vyvážať. Po troch dňoch vyvážania s  ťažkým olovom a  z veľkej  diaľky vlasec natočíte na cievku . Najbližšia rybačka bude o týždeň. Keď po týždni  chcete nahodiť či vyviezť, tak sa robia na vlasci veľké struny , ktoré zmiznú až po určitom čase, keď sa vlasec natiahne a namočí. Kde sa stala chyba?

V princípe nikde. Vlasec bol pevný a mal veľkú pamäť.  Sťahovaním nástrahy sa natiahol a bol namočený. Počas rybačky  vlasce predsa len absorbujú trochu vody. Keď  vlasec na cievke uschne, stiahne sa a to spôsobí že vlasec si pamätá svoj tvar.

Ako tomu zabrániť?

Tak toto je naozaj veľký problém.

Ideálne je použiť mäkší vlasec, avšak tie bývajú zvyčajne  menej pevné, čo rybára vystraší. A radšej sa s tým zmieri, ak by  mal používať slabší vlasec. Mimochodom, takéto mäkšie vlasce nie sú moc vhodné na vyvážanie,  na veľkú vzdialenosť sa naťahujú a horšie sedí zásek.  Avšak ak sa použije trocha hrubší vlasec takýchto vlastností cca 0,30 -0,35 mm  tak môže rybár zásadne ovplyvniť strunovitosť  vlasca a vlasec bude vhodným. Treba však podotknúť, že stáčanie vlasca môže byť spôsobené aj mechanicky. To znamená že ak máte na zostave  jeden alebo dva bočné nadväzce, tieto pri sťahovaní prútu vytvárajú závit a vlasec sa samozrejme stáča čo vytvára strunu. Tu je však dobrá rada drahá. Buď chytať iba na jeden nadväzec , alebo druhý nadväzec upevniť tak, aby  nebol na kmeňovom vlasci upevnený na pevno.  Avšak stáčanie vlasca môže dokonca spôsobovať aj samotný háčik s nástrahou a pri chytaní na väčšie vzdialenosti to môže spôsobiť aj on.  Občasná snaha rybárov dať celý koncový nadväzec na obratlík síce pomôže, ale nie úplne.

Stáčaniu vlasca neprospieva ani chladná voda. Čím je okolie chladnejšie, tým je vlasec tvrdší a tým má aj väčšiu snahu vracať sa do svojho pôvodného tvaru.  A tu vzniká aj domnienka, že  jedna a tá istá značka vlasca môže mať  rôzne vlastnosti, čo je pravada, ale len za rôznych teplôt.

Pri love na prívlač  sú podmienky trochu iné, ale aj tam sa stretávame so strunovitosťou vlasca, obzvlášť ak je nový.  Pokiaľ chytáme na gumené nástrahy a woblery  tak sa strunovitosť až tak veľmi neprejavuje, keďže nástrahy sa neotáčajú. Avšak ak použijeme blyskáč, tak  sa vlasec určite stočí. Spôsobí to mechanické otáčanie blyskáča . Áno, rybári používajú aj dvojité obratlíky aby sa vlasec nestáčal, ale  nezvykne to moc pomôcť.   Na rozdiel od kaprariny, tu nie je  moc vhodný mäkký vlasec, keďže záseky by tak dobre nesedeli.  Navyše aj mäkké vlasce sa stáčajú, ale ich prejav nie je taký viditeľný.  Rybári v snahe zabrániť stáčaniu často volia prívlačové šnúry, ktoré sú tenké a pevné, avšak aj oni sa stáčajú, ale ako som už spomínal, prejav stáčania je málo viditeľný, lebo šnúry sú tenké, pevné a nemajú pamäť a nemajú snahu vrátiť sa späť do svojho tvaru.  V každom prípade pri použití šnúr nás stáčanie vizuálne neobťažuje, a taktiež sa nevytvárajú pri nahodeniach struny.

Ak teda používame  na lov blyskáče a natočený máme pevný vlasec, nič iné nepomôže, len občas nechať voľne visiacu nástrahu vytočiť, aby sa silon vrátil do pôvodného stavu.

Vlasec sa môže stáčať aj pri love na plavanú, avšak hlavnou príčinou býva nástraha ktorú stáča odpor vody pri sťahovaní . Tu taktiež treba iba zdvihnúť nástrahu na prúte nad zem a nechať ju stočiť sa do pôvodného stavu.

 

Stručné zhrnutie.

Stáčaniu vlascov sa naozaj celkom zabrániť nedá. Ale ak  vám mechanické vlastnosti vlascov vadia, skúste následné opatrenia.

Kupujte si tenšie a mäkšie vlasce.

Pokúste sa vytvárať také nadväzce, ktoré nevytvárajú závit.

Používajte navijaky so širšou cievkou.

Neprepĺňajte cievky vlascom.

Opotrebovaním vlasca strunovitosť klesá, rýchlejšie sa totiž namočí a klesá jeho pevnosť.

 

Pokiaľ potrebujete poradiť, alebo vám je niečo nejasné, napíšte to do diskusie.

Tak veľa trpezlivosti s vlascami. 

Za team Esoxfish Daniel Jankech