Vitajte na našom novom e-shope. Zatiaľ je v skúšobnej prevádzke a môžu sa vyskytnúť chyby, ktoré budeme postupne odstraňovať. Môžete však bezpečne nakupovať. Ďakujeme za pochopenie. Team Esoxfish

Životnosť rybárskych vlascov

Najskôr musím stručne skonštatovať, že rybársky vlasec nemá  životnosť dva roky.. alebo aj viac rokov, ba ani jednu sezónu, ako by si asi väčšina rybárov priala. Jeho životnosť ovplyvňuje viac faktorov. Predovšetkým spôsob použitia, jeho hrúbka, tvrdosť, kvalita navijaka a prútu, teplota vody, úspech pri rybačke,(množstvo zdolaných rýb)  počet zachytení a odtrhnutí nástrahy, počet nahodení, čistota vody a mnoho mnoho ďalších možno na pohľad aj menej podstatných faktorov.  Avšak zásadným faktorom ktorému pripisujem najväčší vplyv je doba a frekvencia používania.  

Priznám sa že som niekoľkokrát počul rozprávky rybárov o tom, že im vlasec vydržal 5.. ba i 10 rokov a stále bol dobrý čo je jednoducho nezmysel. Dokonca ak by  aj vlasec 10 rokov ležal niekde na polici, tak už určite nebude dobrý a po namočení stratí pevnosť.  Samozrejme však treba prihliadať aj k hrúbke vlasca. Ak mal niekto vlasec o hrúbke 0,40 mm ktorého pôvodná nosnosť bola cca 20 kg  aj po dlhšom používaní si stále môže vzhľadom k svojej hrúbke udržať relatívne vysokú pevnosť. Ak aj klesne o 50% tak je to stále veľmi pevný vlasec a môžete naň zdolať aj väčšiu rybu.

Ako som už spomenul, zásadným faktorom životnosti vlasca je frekvencia, doba používania a tiež jeho hrúbka. A keďže hrúbky vlascov  sú pri rôznych spôsoboch lovu rôzne, môže byť aj životnosť rôzna.  

Avšak životnosť vlasca ovplyvňuje aj spôsob používania. Preto si povieme nielen to ako dlho vydrží ten ktorý vlasec pri určitom spôsobe lovu, ale aj ako zabrániť sklamaniu zo straty ryby práve preto, lebo váš vlasec je opotrebovaný, alebo poškodený.

Veľmi dôležité je vedieť rozpoznať aj to, kedy je už  váš vlasec nepoužiteľný a hrozí jeho pretrhnutie.  Predovšetkým stratí lesk a je matnej farby.  Na pohmat je drsný a popraskaný. Ak urobíte uzlík, rýchlo sa roztrhne. Pozor. Niekedy sa môže stať,  že máte úplne nový vlasec a zachytí sa vám háčik o dno. Pokiaľ je vlasec hrubší a tvrdý môže sa stať, že keď  háčik odtrhnete, vlasec bude mať praskliny. Nedá sa tomu zabrániť, keďže sa pri zachytení natiahol natoľko že sa prekročila prirodzená pružnosť. Pokiaľ sa to stane u mäkkého vlasca, tak  tento prejav nie je viditeľný, avšak vlasec zmenší svoj priemer a bude mať nižšiu pevnosť.  Takéto vlasce sa však dajú stále používať až do prirodzeného opotrebovania, ale treba z nich po odtrhnutí háčika odstrihnúť aspoň 5 m.

Iste sa vám stalo že sa vám roztrhol vlasec pri zdolávaní ryby keď ste mali už rybu 2-3 m od brehu.  Bol to dôsledok opotrebovania. Avšak práve preto sa roztrhol  v posledných metroch, lebo na väčšiu vzdialenosť stále pôsobí pružnosť vlasca aj pri jeho opotrebovaní, ale  na krátkej vzdialenosti už nedokáže pôsobiť.

Otázka teda znie, ako používať vlasec tak, aby som nestratil rybu?

Začnem lovom kaprov a na položenú.

Pokiaľ lovíme na dohod, je samozrejmé že sa pri nahodení  vlasec namáha. Pri zdolávaní sa zas naťahuje a občas obtrie o dno. Preto odporúčam cca po každej 2-3 tej  rybačke odstrihnúť z vlasca minimálne 5 metrov a taktiež vymeniť nadväzce.  Pokiaľ by ste ťahali kapitálne ryby, tak  je potrebné odstrániť podstatne viac, aj 20 metrov vlasca. Čím tenšie vlasce používate, tým je opotrebovanosť vyššia a potreba kontrolovať vlasec naliehavejšia. Ak lovíte tzv. vyvážaním, tak  je potrebné používať hrubšie vlasce a častejšie ich kontrolovať. Odporúčam vlasce nad 0,30 mm. Tie dlhšie vydržia. Ak však po dvoch týždňoch  intenzívneho vyvážania častého zdolávania rýb určite  skontrolujte či nestratil lesk a nie je príliš drsný. Taktiež skúste pevnosť v uzle a ak je slabá, odtočte z cievky toľko, aby ste normálnou silou nedokázali vlasec v uzle roztrhnúť.

Lov prívlačou a plavaná.

Životnosť vlasca pri prívlači a plavanej závisí v mnohom aj od jeho hrúbky. Pokiaľ chytáte na ultra ľahké nástrahy,  a nechcete prísť o kapitálny úlovok, tak do hrúbky vlasca 0,16 mm  používanú časť treba vymeniť tak asi po tretej rybačke. Pokiaľ je hrúbka v rozmedzí 0,16-0,20 mm, tak  1-2 metre po každej rybačke a potom sledujte lesk vlasca. Ak je vlasec matný, tak ho odstráňte.  Avšak ak zdoláte veľký úlovok na veľmi tenký vlas, tak ho vymeňte hneď. Bude veľmi natiahnutý a slabý.

Lov muškárením.

Muškárenie je špecifický druh lovu a preto sú tu pravidla trochu iné. Muškári zvyčajne používajú zužované nadväzce, alebo nadväzce vyrobené z dvoch či troch hrúbok vlasca. Tu je vec jasná. Najtenšiu časť treba vymeniť po každej rybačke. Väčšinou sa však stáva obzvlášť pri love na mokré muchy, že sa za rybačku mušky viac krát zachytia a zamotajú a teda rybárovi ani nič iné nezostáva.

Lov feederom.

Pri love  na „feeder“ platia všeobecne rovnaké pravidlá ako aj pri iných spôsoboch lovu. Akurát nadväzec odporúčam vymeniť po každej rybačke. Ak lovíte na spletanú šnúru pravidlá sú podobné. Šnúry zvyknú vydržať trochu dlhšie, ale časom strácajú farbu. Pevnosť takejto šnúry treba skúsiť predovšetkým v uzle.

Tak veľa úspechov pri love tých najväčších rýb. 

Daniel Jankech