20 ročné skúsenosti
Už dlhé roky pôsobíme na slovenskom trhu.
Váš košík je prázdný
So zakúpením nejakého rybárskeho výrobku vždy dúfame, že nám bude nielen spoľahlivo slúžiť, ale nám aj dlho vydrží. K dlhšej životnosti rybárskych výrobkov môžeme samozrejme prispieť aj my a dovolím si tvrdiť že značnou mierou, pokiaľ sa o ne budeme náležite starať a rešpektovať návod na použitie.
Najexponovanejšími rybárskymi výrobkami sú samozrejme prúty a navijaky, ale budem sa zaoberať aj inými výrobkami. Pre dnešnú časť začnem prútmi.
Väčšina poškodení prútov vzniká nesprávnym používaním, nedodržaním vrhacej záťaže, ale aj nesprávnym výberom prútu na konkrétnu rybačku, obzvlášť pri nakupovaní cez internet, keď si zákazník vyberie obzvlášť lacný prút neznámej značky. Ale občasnú vinu nesú aj obchodníci v kamenných obchodoch, keď v zúfalej snahe predať ponúknu zákazníkovi nevhodný prút , inak by mu totiž nedokázali nič predať.
Ponúknem jeden modelový príklad:
Zákazník chcel kaprársky prút v dĺžke 3,0..3.3 m ktorý by bol tenký, skladný, estetický, ľahký a pevný. Ponúkol som mu tento prút. Jeho požiadavka však bola do ceny 40 eur. Žiaľ, do tejto ceny som nevedel nájsť prút, ktorý by spĺňal jeho parametre. Na trhu však existujú prúty ktoré spĺňajú jeho požiadavky po všetkých stránkach aj cenovej, s výnimkou pevnosti.
Konkurenčný obchodník možno uspeje, ale zatají tú najpodstatnejšiu vlastnosť. Do 40 eur sa totiž dajú použiť iba lacné materiály na výrobu takéhoto prútu a ak bude pevný, nebude ľahký ..a pod. Takýto prút, ak sa aj v záruke nezlomí, určite nevydrží dlho.
Netvrdím samozrejme že do tejto ceny sa nedajú kúpiť prúty ktoré nebudú pevné. Dokonca aj za podstatne nižšiu cenu, avšak nejaká vlastnosť tam bude chýbať. Skladnosť, alebo nízka hmotnosť a pod. Preto treba byť realista a veriť zákonom ekonomiky. Alebo tak írečito slovensky.. z ho..a bič neupletieš.
Zásadným a najdôležitejším predpokladom pre životnosť prútu je dodržiavanie vrhacej záťaže, ktorá je uvedená na každom prúte, s výnimkou niektorých plavačkárskych prútov, kedy výrobca predpokladá skúsenosť lovca a tento údaj neuvádza. Vtedy sa predpokladá, že ide o vrhaciu záťaž 5-20 g. Smerodajným údajom pre bezpečné nahadzovanie je spodná vrhacia záťaž. Napríklad ak má váš prút vrhaciu záťaž 70 -140 g, tak ak chcete nahadzovať plnou silou, tak je potrebné dodržať určenú hmotnosť nástrahy či olova, inak hrozí zlomenie prútu. A to samozrejme platí pri všetkých druhoch prútov.
Rybári sa žiaľ mnohokrát nesprávne domnievajú, že môžu používať také ťažké záťaže ako je uvedená horná hranica čo je síce pravda, ale už treba opatrne a mäkko nahadzovať. Ide napríklad o situácie, keď chceme na lovné miesto dopraviť väčšie množstvo krmiva. Musím ešte podotknúť, že najďalej hodíte vtedy ak zaťažíte prút spodnou vrhacou záťažou.
Druhým asi najčastejším spôsobom poškodenia či zlomenia prútu je nesprávne zdolávanie ryby v záverečnej fáze. Čo to znamená:
Predstavte si ako rybár s krátkym podberákom zdoláva rybu s prútom o dĺžke 4 metre. Na to aby rybu podobral ju potrebuje dostať blízko k sebe. Jednou rukou zdoláva rybu, druhou sa ju snaží podobrať. Prút sa tým pádom dostáva do ostrého uhla až za rybára, a takýto ohyb nezvládne takmer žiadny prút. Obzvlášť plavačkárske či prívlačové prúty sú veľmi náchylné na zlomenie pri takomto zaobchádzaní. V tomto prípade sa zvyčajne zlomí druhý či tretí diel v blízkosti spoja u teleskopických prútov. V prípade delených prútov zvyčajne prvý diel v prvej tretine, či polovici.
Máloktorý rybár si uvedomuje, že v súčasnosti sa vyrábajú natoľko pevné vlasce, že môžu zlomiť prút. Pokiaľ sa vám zachytí nástraha o dno, treba dať prút do vodorovnej polohy, zachytiť cievku navijaka aby sa nepretáčala cez brzdu a potom silou nástrahu vytrhnúť. Pokusy uvoľniť nástrahu spôsobom ako sa zdoláva ryba môžu skončiť zlomením prútu v blízkosti posledného spoja pri rúčke, alebo ak ide o delený prút v blízkosti druhého spoja od špice.
Prút je možné zlomiť aj pri zdolávaní ryby. Hlavne vtedy, ak je ryba pomerne veľká a rybár v snahe zdolať rybu čo najrýchlejšie, alebo ju dostať na miesto kde nie sú prekážky príliš brutálne zdoláva. To samozrejme predpokladá, že brzdu navijaka pritiahnete príliš tuho. A práve brzda navijaka slúži na to, aby sme rybu vedeli unaviť, ak presahuje možnosti vlasca či prúta. Žiaľ reklamácia v takomto prípade býva komplikovaná, keďže na rozdiel od vrhacej záťaže, nemožno zmerať silu, ktorou rybár zdoláva svoj úlovok a ani silu ryby, ktorá sa snaží uniknúť. Skúsený rybár to samozrejme odhadnúť vie, ale za neskúsenosť rybára obchodník zodpovedný nie je a v takomto prípade sa vlastne jedná o preťaženia.
Občas sa stane že údajne niekto zlomí prút pri záseku. Priznám sa, že o tom mám vážne pochybnosti a je to z fyzikálnych dôvodov veľmi nepravdepodobné. Ak prudšie zaseknete čo sa stáva zvyčajne pri love na ťažko či plavanú, (menej už pri prívlači kde sa ryba odporom prútu a protipohybom chytí vlastne sama), pružnosť vlasca a prútu súčasne nemôže spôsobiť zlomenie prútu. Preto ako dôvod reklamácie vyznievajú takéto tvrdenia dosť pochybne. A už tobôž pri záseku nemožno zlomiť rúčku prútu. Ak sa vám to náhodou stane, tak ste prút poškodili už pred tým ako sa prejavilo jeho zlomenie.
Zlomenie pri záseku je teoreticky možné len pri použití šnúr ktoré nepružia, ale zásek by musel byť veľmi prudký a na krátku vzdialenosť.
Vyššie uvedené spôsoby zaobchádzania vám predĺžia životnosť vašich prútov a ušetria vám čas pri zháňaní náhradných dielov obzvlášť vtedy, ak sú už staršie. Avšak sú ešte ďalšie faktory, ktoré poškodzujú prúty a znižujú tým ich životnosť.
Väčšina rybárov žiaľ svoje prúty nečistí od nečistôt, prachu či od vlhkosti. Dážď či iba rosa, majú za následok, že vaše prúty pokiaľ ich uložíte do púzdra zostávajú dlho vlhké. Obzvlášť to škodí teleskopickým prútom, keďže vlhkosť sa dlho drží priamo vo vnútri dielov. Vlhkosť má za následok poškodzovanie laku, ktorý prestane chrániť uhlíkovú časť ktorá postupne mäkne. Najpoškodenejšími časťami sú potom diely v blízkosti spojov. Tam totiž pôsobí najviac nielen vlhkosť, ale aj prach ktorý zodiera povrch dielov a častým skladaním sa rýchlo opotrebuje. Spolu s vlhkosťou má po určitom čase za následok oslabenie a zlomenie prútu. Preto je dôležité prút po každej rybačke dôkladne vyutierať a po daždi nechať vysušiť mimo puzdier aj tak, že odskrutkujete zátku na spodnej časti rúčky.
Za team Esoxfish
Daniel Jankech
Pridať reakciu